समितियों

  KENDRIYA VIDYALAYA NO. 3 ( I SHIFT )  BHOPAL

COMMITTEE SESSION 2017-18

 

S.NO.

NAME OF COMMITTEE

NAME OF IN-CHARGE

NAME OF MEMBERS

DESIGNATION

 

1

ACADEMIC

MRS. J.QUADIR
PGT (CHEMISTRY)

SHRI D.K. SHRIVASTAVA

PGT (PHYSICS)

 

MRS.SUCHITA SONI

TGT (MATHS)

 

SMT. GEETA SABLANIA.

HM

 

MRS. MEENA NEEKHRA

PRT

 

2

ADMISSION & WITHDRAWAL

SECONDARY
MRS. J.QUADIR
PGT (CHEMISTRY)

SHRI A.P.S. KUSHWAH

PGT (COMPUTER SCIENCE)

 

MR. R.K.G. PANDEY

PGT (HINDI)

 

PRIMARY
SMT. GEETA SABLANIA
(HM)

SMT. AFSAR ALI

PRT

 

SMT. DEEPIKA SINGH

PRT

 

3

EXAMINATION HOME

MS. SANU RAJAPPAN
PGT (ECONOMICS)

SMT B.R.METHEW

PGT (ENGLISH)

 

MRS.SUCHITA SONI

TGT (MATHS)

 

SMT. TRIPTI SHARMA

DRAWING Tr.

 

MR.UPDESH KUMAR

LAB ASSISTANT (PHYSICS)

 

4

EXAMINATION PRIMARY

SMT. MADHULATA BHALAVI
PRT

SMT. MANJU TIWARI

PRT

 

SHRI D. K. VISHWAKARMA

PRT

 

MR.PARIMAL  BARMAN

SUB STAFF

 

MR.MURLI SIYOTE

SUB STAFF

 

5

EXAMINATION CBSE
&
EXTERNAL EXAMINATION

SHRI SANTOSH KUMAR SONI
PGT (PHYSICS)
&
SHRI D.K. SHRIVASTAVA
PGT (PHYSICS)

SHRI A.P.S. KUSHWAH

PGT (COMPUTER SCIENCE)

 

MRS.ANITA MISHRA

TGT (ENGLISH)

 

MR.UPDESH KUMAR

LAB ASSISTANT (PHYSICS)

 

6

CCA SECONDARY SECTION

MRS.PUJA SHRIVASTAVA
PGT (BIOLOGY)

MRS. AMBIKA
TGT (HINDI)

MRS AMBIKA

TGT (HINDI)

 

MRS. SUNITA SINHA

TGT (ENGLISH)

 

SMT. AFSAR ALI

PRT

 

HOUSE MASTER/MISTRESS

 

SHIVAJI HOUSE
  MRS. SUCHITA SONI
  SHRI SANTOSH KR. SONI


TGT (MATHS)
PGT (PHYSICS)

 
 

TAGORE HOUSE
  MRS. ANITA MISHRA
  SHRI D.K. SHRIVASTAVA


TGT (ENGLISH)
PGT (PHYSICS)

 
 

ASHOKA HOUSE
  MRS. SUNITA SINHA
  MRS. ABHA SHRIVASTAVA


TGT (ENGLISH)
PGT (CHEMISTRY)

 
 

RAMAN HOUSE
  MRS. MEENA GUPTA
  SHRI R.K.G. PANDEY


TGT (MATHS)
PGT (HINDI)

 
 

7

CCA PRIMARY SECTION

 

MRS. GEETA SABLANIA (ASS. I/C)

HM

 

MRS.DEEPALI VERMA

PRT (MUSIC)

 

HOUSE MASTER/MISTRESS

 

SHIVAJI HOUSE
  MRS. SUCHITA SONI
  SHRI SANTOSH KR. SONI


TGT (MATHS)
PGT (PHYSICS)

 
 

TAGORE HOUSE
  MRS. ANITA MISHRA
  SHRI D.K. SHRIVASTAVA


TGT (ENGLISH)
PGT (PHYSICS)

 
 

ASHOKA HOUSE
  MRS. SUNITA SINHA
  MRS. ABHA SHRIVASTAVA


TGT (ENGLISH)
PGT (CHEMISTRY)

 
 

RAMAN HOUSE
  MRS. MEENA GUPTA
               


TGT (MATHS)
PGT (HINDI)

 
 

8

TIME TABLE SECONDARY SECTION

MRS.P.L. BADKUR
PGT (MATHS)

SHRI SANTOSH KUMAR SONI

PGT (PHYSICS)

 

SMT. TRIPTI SHARMA

DRAWING Tr.

 

9

ARRANGEMENT SECONDARY SECTION

SMT. TRIPTI SHARMA
DRAWING Tr.

MRS.MEENA PUROHIT

TGT (SANSKRIT)

 

MR.PARIMAL  BARMAN

SUB STAFF

 

10

TIME TABLE

ARRANGEMENT  PRIMARY SECTION

SMT. DEEPIKA SINGH
PRT

MRS.SADHNA CHATURVEDI

PRT

 

MRS.VANDANA TOMAR

PRT

 

11

SCOUT/GUIDE 

ADVENTURE PROGRAMME

SCOUT CAPTAIN
MR.CHRIST JOHN TOPPO
TGT (SST)
GUIDE CAPTAIN
MRS.ANITA MISHRA
TGT (ENGLISH)

 

PGT (HINDI)

 

MRS. SUNITA SINHA

TGT (ENGLISH)

 

MRS.MEENA GUPTA

TGT (MATHS)

 

MRS AMBIKA

TGT (HINDI)

 

MRS.MEENA  SHARMA

PRT

 

12

CUBS

CUB MASTER

MR.CHRIST JOHN TOPPO

TGT (SST)

 

MRS.MEENA  SHARMA

PRT

 

13

BULBUL


FLOCK LEADER
MRS.SARITA MURAMKAR
PRT

SMT. MADHULAT BHALAVI

PRT

 

 

 

 

14

DISCIPLINE

MS. SUNITA PRADHAN
TGT (P & HE)

MRS. J.QUADIR

PGT (CHEMISTRY)

 

 

PGT (HINDI)

 

SMT. GEETA SABLANIA

HM

 

MS. 

COUNSELLOR

 

SMT. TRIPTI SHARMA

DRAWING Tr.

 

MRS. 

DOCTOR

 

MRS.SADHNA CHATURVEDI

PRT

 

PARENT (VMC)

 

 

STUDENT MEMBER

1 BOY & 1 GIRL

 

15

EXCURSION & EDUCATIONAL TOUR

MRS. SUNITA SINHA
TGT (ENGLISH)

SHRI SANTOSH KUMAR SONI

PGT (PHYSICS)

 

MRS.PUJA SHRIVASTAVA

PGT (BIOLOGY)

 

MISS SUNITA PRADHAN

TGT (PH&E)

 

MRS AMBIKA

TGT (HINDI)

 

16

ACCOUNT CHECKING

MRS.SUCHITA SONI
TGT (MATHS)

MRS.SUCHITA SONI

TGT (MATHS)

 

17

CONDEMNATION

SHRI D.K. SHRIVASTAVA
PGT (PHYSICS)

MRS. KIRAN SHARMA

VICE-PRINCIPAL

 

MRS. J.QUADIR

PGT (CHEMISTRY)

 

MRS. GEETA SHARMA

LIBRARIAN

 

MISS SUNITA PRADHAN

TGT (PH&E)

 

SMT. GEETA SABLANIA.

HM

 

MRS.SARITA PATHAK

TGT (WE)

 

MRS.

PRT (MUSIC)

 

MR.C.J.TOPPO

TGT (SST)

 

18

QUARTER ALLOTMENTS

MRS. J.QUADIR
PGT (CHEMISTRY)

MRS. KIRAN SHARMA

VICE-PRINCIPAL

 

MR. NIRANKARI

LDC II - SHIFT

 

MR. DINESH TANEJA

TGT (HINDI) II - SHIFT

 

MRS. V. CHALMELA

TGT (SCIENCE)  II - SHIFT

 

MR.PARIMAL  BARMAN

SUB STAFF

 

19

RESIDENTIAL COLONY MAINTAENANCE

MRS. SARITA PATHAK
TGT (WE)

MR. DINESH TANEJA

TGT (HINDI) II - SHIFT

 

MR. NIRANKARI

LDC II - SHIFT

 

MRS.MEENA GUPTA

TGT (MATHS)

 

MR.N.D.RAGHUWANSHI

LAB ASSISTANT (BIO)

 

20

FURNITURE

MR.C.J.TOPPO
TGT (SST)

SHRI A.P.S. KUSHWAH

PGT (COMPUTER SCIENCE)

 

MS. SANU RAJAPPAN

PGT (ECONOMICS)

 

SMT. GEETA SABLANIA.

HM

 

MR.N.D.RAGHUWANSHI

LAB ASSISTANT (BIO)

 

21

TEACHING AIDS

MRS.MEENA PUROHIT
TGT (SANSKRIT)


PRIMARY RESOURSE ROOM
MRS. GEETA SABLANIA
HM

MS. SANU RAJAPPAN

PGT (ECONOMICS)

 

MR.C.J.TOPPO

TGT (SST)

 

MRS.DEEPALI VERMA

PRT (MUSIC)

 

MRS. MADHULATA BHALAVI

PRT

 

MRS.M.NEEKHRA

PRT

 

22

AUDIO VEDIO AIDS

SHRI A.P.S. KUSHWAH
PGT (COMPUTER SCIENCE)

SHRI SANTOSH KUMAR SONI

PGT (PHYSICS)

 

MRS.PUJA SHRIVASTAVA

PGT (BIOLOGY)

 

MRS.ABHA SHRIVASTAVA

PGT (CHEMISTRY)

 

MR.C.J.TOPPO

TGT (SST)

 

MS. JYOTI SONI

TGT (SCIENCE)

 

MRS.SARITA MURAMKAR

PRT

 

23

LIBRARY

SECONDARY
MRS. GEETA SHARMA
LIBRARIAN

MRS. J.QUADIR

PGT (CHEMISTRY)

 

MS. SANU RAJAPPAN

PGT (ECONOMICS)

 

PRIMARY
MRS. SARITA MURAMKAR
PRT

SMT. GEETA SABLANIA

HM

 

MRS.VANDANA TOMAR

PRT

 

MRS. MADHULATA BHALAVI

PRT

 

24

SUPW

MRS.SARITA PATHAK
TGT (WE)

MRS.MEENA GUPTA

TGT (MATHS)

 

MR.C.J.TOPPO

TGT (SST)

 

MR.N.D.RAGHUWANSHI

LAB ASSISTANT (BIO)

 

MR.UPDESH KUMAR

LAB ASSISTANT (PHYSICS)

 

25

FIRST AID

SECONDARY
MRS. ANITA MISHRA
TGT (ENGLISH)

MRS.MEENA GUPTA

TGT (MATHS)

 

MR.MURLI SIYOTE

SUB STAFF

 

PRIMARY
MRS. SADHNA CHATURVEDI
PRT

MRS.M.RAISINGHANI

PRT

 

MR.N.D.RAGHUWANSHI

LAB ASSISTANT (BIO)

 

26

WATER PORTABILITY

SHRI D.K. SHRIVASTAVA
PGT (PHYSICS)

MR.C.J.TOPPO

TGT (SST)

 

MR.UPDESH KUMAR

LAB ASSISTANT (PHYSICS)

 

27

GUIDANCE & COUNSELLING & AEP & DISHA

MRS.PUJA SHRIVASTAVA
PGT (BIOLOGY)

SMT B.R.METHEW

PGT (ENGLISH)

 

MR.

PGT (HINDI)

 

MRS.MEENA GUPTA

TGT (MATHS)

 

MRS.MEENA PUROHIT

TGT (SANSKRIT)

 

28

FIRE SAFETY

MR.C.J.TOPPO
TGT (SST)

MRS. J.QUADIR

PGT (CHEMISTRY)

 

MR. 

PGT (HINDI)

 

SMT. GEETA SABLANIA.

HM

 

MRS. SUNITA SINHA

TGT (ENGLISH)

 

MISS SUNITA PRADHAN

TGT (PH&E)

 

MRS.SARITA MURAMKAR

PRT

 

ALL CLASS CAPTAINS & 
ALL CLASS VICE CAPTAIN

 

 

29

CLEANLINESS, BEAUTIFICATION & PORTABLE WATER

SECONDARY
MRS. TRIPTI SHARMA
DRAWING TEACHER
&
PRIMARY

MRS. GEETA SABLANIA
HM

MR. 

PGT (HINDI)

 

SHRI SANTOSH KUMAR SONI

PGT (PHYSICS)

 

MISS SUNITA PRADHAN

TGT (PH&E)

 

MRS. GEETA SHARMA

LIBRARIAN

 

MRS.MEENA GUPTA

TGT (MATHS)

 

MRS.SARITA MURAMKAR

PRT

 

SMT. M. BHALAVI

PRT

 

SMT. MANJU TIWARI

PRT

 

MRS.M.NEEKHRA

PRT

 

MR.MURLI SIYOTE

SUB STAFF

 

30

SOP
 (STANDARD OPERATING PROCEDURE)

 

ALL CLASS TEACHERS & ALL DEPARTMENT IN-CHARGES

 

 

 

 

31

DISPLAY BOARD UPDATION

SECONDARY
MRS. TRIPTI SHARMA
DRAWING TEACHER

ART & CRAFT TEACHER

 

 

32

PRIMARY
MRS. SARITA MURAMKAR
PRT

MRS.M.NEEKHRA

PRT