Committees

  KENDRIYA VIDYALAYA NO. 3 ( I SHIFT )  BHOPAL

COMMITTEE SESSION 2017-18

 

S.NO.

NAME OF COMMITTEE

NAME OF IN-CHARGE

NAME OF MEMBERS

DESIGNATION

 

1

ACADEMIC

MRS. J.QUADIR
PGT (CHEMISTRY)

SHRI D.K. SHRIVASTAVA

PGT (PHYSICS)

 

MRS.SUCHITA SONI

TGT (MATHS)

 

SMT. GEETA SABLANIA.

HM

 

MRS. MEENA NEEKHRA

PRT

 

2

ADMISSION & WITHDRAWAL

SECONDARY
MRS. J.QUADIR
PGT (CHEMISTRY)

SHRI A.P.S. KUSHWAH

PGT (COMPUTER SCIENCE)

 

MR. R.K.G. PANDEY

PGT (HINDI)

 

PRIMARY
SMT. GEETA SABLANIA
(HM)

SMT. AFSAR ALI

PRT

 

SMT. DEEPIKA SINGH

PRT

 

3

EXAMINATION HOME

MS. SANU RAJAPPAN
PGT (ECONOMICS)

SMT B.R.METHEW

PGT (ENGLISH)

 

MRS.SUCHITA SONI

TGT (MATHS)

 

SMT. TRIPTI SHARMA

DRAWING Tr.

 

MR.UPDESH KUMAR

LAB ASSISTANT (PHYSICS)

 

4

EXAMINATION PRIMARY

SMT. MADHULATA BHALAVI
PRT

SMT. MANJU TIWARI

PRT

 

SHRI D. K. VISHWAKARMA

PRT

 

MR.PARIMAL  BARMAN

SUB STAFF

 

MR.MURLI SIYOTE

SUB STAFF

 

5

EXAMINATION CBSE
&
EXTERNAL EXAMINATION

SHRI SANTOSH KUMAR SONI
PGT (PHYSICS)
&
SHRI D.K. SHRIVASTAVA
PGT (PHYSICS)

SHRI A.P.S. KUSHWAH

PGT (COMPUTER SCIENCE)

 

MRS.ANITA MISHRA

TGT (ENGLISH)

 

MR.UPDESH KUMAR

LAB ASSISTANT (PHYSICS)

 

6

CCA SECONDARY SECTION

MRS.PUJA SHRIVASTAVA
PGT (BIOLOGY)
&
MRS. AMBIKA
TGT (HINDI)

MRS AMBIKA

TGT (HINDI)

 

MRS. SUNITA SINHA

TGT (ENGLISH)

 

SMT. AFSAR ALI

PRT

 

HOUSE MASTER/MISTRESS

 

SHIVAJI HOUSE
  MRS. SUCHITA SONI
  SHRI SANTOSH KR. SONI


TGT (MATHS)
PGT (PHYSICS)

 
 

TAGORE HOUSE
  MRS. ANITA MISHRA
  SHRI D.K. SHRIVASTAVA


TGT (ENGLISH)
PGT (PHYSICS)

 
 

ASHOKA HOUSE
  MRS. SUNITA SINHA
  MRS. ABHA SHRIVASTAVA


TGT (ENGLISH)
PGT (CHEMISTRY)

 
 

RAMAN HOUSE
  MRS. MEENA GUPTA
  SHRI R.K.G. PANDEY


TGT (MATHS)
PGT (HINDI)

 
 

7

CCA PRIMARY SECTION

 

MRS. GEETA SABLANIA (ASS. I/C)

HM

 

MRS.DEEPALI VERMA

PRT (MUSIC)

 

HOUSE MASTER/MISTRESS

 

SHIVAJI HOUSE
  MRS. SUCHITA SONI
  SHRI SANTOSH KR. SONI


TGT (MATHS)
PGT (PHYSICS)

 
 

TAGORE HOUSE
  MRS. ANITA MISHRA
  SHRI D.K. SHRIVASTAVA


TGT (ENGLISH)
PGT (PHYSICS)

 
 

ASHOKA HOUSE
  MRS. SUNITA SINHA
  MRS. ABHA SHRIVASTAVA


TGT (ENGLISH)
PGT (CHEMISTRY)

 
 

RAMAN HOUSE
  MRS. MEENA GUPTA
               


TGT (MATHS)
PGT (HINDI)

 
 

8

TIME TABLE SECONDARY SECTION

MRS.P.L. BADKUR
PGT (MATHS)

SHRI SANTOSH KUMAR SONI

PGT (PHYSICS)

 

SMT. TRIPTI SHARMA

DRAWING Tr.

 

9

ARRANGEMENT SECONDARY SECTION

SMT. TRIPTI SHARMA
DRAWING Tr.

MRS.MEENA PUROHIT

TGT (SANSKRIT)

 

MR.PARIMAL  BARMAN

SUB STAFF

 

10

TIME TABLE
&
ARRANGEMENT  PRIMARY SECTION

SMT. DEEPIKA SINGH
PRT

MRS.SADHNA CHATURVEDI

PRT

 

MRS.VANDANA TOMAR

PRT

 

11

SCOUT/GUIDE
&
ADVENTURE PROGRAMME

SCOUT CAPTAIN
MR.CHRIST JOHN TOPPO
TGT (SST)
GUIDE CAPTAIN
MRS.ANITA MISHRA
TGT (ENGLISH)

 

PGT (HINDI)

 

MRS. SUNITA SINHA

TGT (ENGLISH)

 

MRS.MEENA GUPTA

TGT (MATHS)

 

MRS AMBIKA

TGT (HINDI)

 

MRS.MEENA  SHARMA

PRT

 

12

CUBS

CUB MASTER

MR.CHRIST JOHN TOPPO

TGT (SST)

 

MRS.MEENA  SHARMA

PRT

 

13

BULBUL


FLOCK LEADER
MRS.SARITA MURAMKAR
PRT

SMT. MADHULAT BHALAVI

PRT

 

 

 

 

14

DISCIPLINE

MS. SUNITA PRADHAN
TGT (P & HE)

MRS. J.QUADIR

PGT (CHEMISTRY)

 

 

PGT (HINDI)

 

SMT. GEETA SABLANIA

HM

 

MS. 

COUNSELLOR

 

SMT. TRIPTI SHARMA

DRAWING Tr.

 

MRS. 

DOCTOR

 

MRS.SADHNA CHATURVEDI

PRT

 

PARENT (VMC)

 

 

STUDENT MEMBER

1 BOY & 1 GIRL

 

15

EXCURSION & EDUCATIONAL TOUR

MRS. SUNITA SINHA
TGT (ENGLISH)

SHRI SANTOSH KUMAR SONI

PGT (PHYSICS)

 

MRS.PUJA SHRIVASTAVA

PGT (BIOLOGY)

 

MISS SUNITA PRADHAN

TGT (PH&E)

 

MRS AMBIKA

TGT (HINDI)

 

16

ACCOUNT CHECKING

MRS.SUCHITA SONI
TGT (MATHS)

MRS.SUCHITA SONI

TGT (MATHS)

 

17

CONDEMNATION

SHRI D.K. SHRIVASTAVA
PGT (PHYSICS)

MRS. KIRAN SHARMA

VICE-PRINCIPAL

 

MRS. J.QUADIR

PGT (CHEMISTRY)

 

MRS. GEETA SHARMA

LIBRARIAN

 

MISS SUNITA PRADHAN

TGT (PH&E)

 

SMT. GEETA SABLANIA.

HM

 

MRS.SARITA PATHAK

TGT (WE)

 

MRS.

PRT (MUSIC)

 

MR.C.J.TOPPO

TGT (SST)

 

18

QUARTER ALLOTMENTS

MRS. J.QUADIR
PGT (CHEMISTRY)

MRS. KIRAN SHARMA

VICE-PRINCIPAL

 

MR. NIRANKARI

LDC II - SHIFT

 

MR. DINESH TANEJA

TGT (HINDI) II - SHIFT

 

MRS. V. CHALMELA

TGT (SCIENCE)  II - SHIFT

 

MR.PARIMAL  BARMAN

SUB STAFF

 

19

RESIDENTIAL COLONY MAINTAENANCE

MRS. SARITA PATHAK
TGT (WE)

MR. DINESH TANEJA

TGT (HINDI) II - SHIFT

 

MR. NIRANKARI

LDC II - SHIFT

 

MRS.MEENA GUPTA

TGT (MATHS)

 

MR.N.D.RAGHUWANSHI

LAB ASSISTANT (BIO)

 

20

FURNITURE

MR.C.J.TOPPO
TGT (SST)

SHRI A.P.S. KUSHWAH

PGT (COMPUTER SCIENCE)

 

MS. SANU RAJAPPAN

PGT (ECONOMICS)

 

SMT. GEETA SABLANIA.

HM

 

MR.N.D.RAGHUWANSHI

LAB ASSISTANT (BIO)

 

21

TEACHING AIDS

MRS.MEENA PUROHIT
TGT (SANSKRIT)


PRIMARY RESOURSE ROOM
MRS. GEETA SABLANIA
HM

MS. SANU RAJAPPAN

PGT (ECONOMICS)

 

MR.C.J.TOPPO

TGT (SST)

 

MRS.DEEPALI VERMA

PRT (MUSIC)

 

MRS. MADHULATA BHALAVI

PRT

 

MRS.M.NEEKHRA

PRT

 

22

AUDIO VEDIO AIDS

SHRI A.P.S. KUSHWAH
PGT (COMPUTER SCIENCE)

SHRI SANTOSH KUMAR SONI

PGT (PHYSICS)

 

MRS.PUJA SHRIVASTAVA

PGT (BIOLOGY)

 

MRS.ABHA SHRIVASTAVA

PGT (CHEMISTRY)

 

MR.C.J.TOPPO

TGT (SST)

 

MS. JYOTI SONI

TGT (SCIENCE)

 

MRS.SARITA MURAMKAR

PRT

 

23

LIBRARY

SECONDARY
MRS. GEETA SHARMA
LIBRARIAN

MRS. J.QUADIR

PGT (CHEMISTRY)

 

MS. SANU RAJAPPAN

PGT (ECONOMICS)

 

PRIMARY
MRS. SARITA MURAMKAR
PRT

SMT. GEETA SABLANIA

HM

 

MRS.VANDANA TOMAR

PRT

 

MRS. MADHULATA BHALAVI

PRT

 

24

SUPW

MRS.SARITA PATHAK
TGT (WE)

MRS.MEENA GUPTA

TGT (MATHS)

 

MR.C.J.TOPPO

TGT (SST)

 

MR.N.D.RAGHUWANSHI

LAB ASSISTANT (BIO)

 

MR.UPDESH KUMAR

LAB ASSISTANT (PHYSICS)

 

25

FIRST AID

SECONDARY
MRS. ANITA MISHRA
TGT (ENGLISH)

MRS.MEENA GUPTA

TGT (MATHS)

 

MR.MURLI SIYOTE

SUB STAFF

 

PRIMARY
MRS. SADHNA CHATURVEDI
PRT

MRS.M.RAISINGHANI

PRT

 

MR.N.D.RAGHUWANSHI

LAB ASSISTANT (BIO)

 

26

WATER PORTABILITY

SHRI D.K. SHRIVASTAVA
PGT (PHYSICS)

MR.C.J.TOPPO

TGT (SST)

 

MR.UPDESH KUMAR

LAB ASSISTANT (PHYSICS)

 

27

GUIDANCE & COUNSELLING & AEP & DISHA

MRS.PUJA SHRIVASTAVA
PGT (BIOLOGY)

SMT B.R.METHEW

PGT (ENGLISH)

 

MR.

PGT (HINDI)

 

MRS.MEENA GUPTA

TGT (MATHS)

 

MRS.MEENA PUROHIT

TGT (SANSKRIT)

 

28

FIRE SAFETY

MR.C.J.TOPPO
TGT (SST)

MRS. J.QUADIR

PGT (CHEMISTRY)

 

MR. 

PGT (HINDI)

 

SMT. GEETA SABLANIA.

HM

 

MRS. SUNITA SINHA

TGT (ENGLISH)

 

MISS SUNITA PRADHAN

TGT (PH&E)

 

MRS.SARITA MURAMKAR

PRT

 

ALL CLASS CAPTAINS &
ALL CLASS VICE CAPTAIN

 

 

29

CLEANLINESS, BEAUTIFICATION & PORTABLE WATER

SECONDARY
MRS. TRIPTI SHARMA
DRAWING TEACHER
&
PRIMARY

MRS. GEETA SABLANIA
HM

MR. 

PGT (HINDI)

 

SHRI SANTOSH KUMAR SONI

PGT (PHYSICS)

 

MISS SUNITA PRADHAN

TGT (PH&E)

 

MRS. GEETA SHARMA

LIBRARIAN

 

MRS.MEENA GUPTA

TGT (MATHS)

 

MRS.SARITA MURAMKAR

PRT

 

SMT. M. BHALAVI

PRT

 

SMT. MANJU TIWARI

PRT

 

MRS.M.NEEKHRA

PRT

 

MR.MURLI SIYOTE

SUB STAFF

 

30

SOP
 (STANDARD OPERATING PROCEDURE)

 

ALL CLASS TEACHERS & ALL DEPARTMENT IN-CHARGES

 

 

 

 

31

DISPLAY BOARD UPDATION

SECONDARY
MRS. TRIPTI SHARMA
DRAWING TEACHER

ART & CRAFT TEACHER

 

 

32

PRIMARY
MRS. SARITA MURAMKAR
PRT

MRS.M.NEEKHRA

PRT

 

 

48TH NATIONAL SPORTS MEET 2017
KENDRIYA VIDYALAY NO.,3, BHOPAL
COMMITTEE LIST
S.NO. COMMITTEE NAME COMMITTEE MEMBER CONTACT NO. SIGNATURE 
1  LODGING AND BOARDING  1)      MR. R. A. YADAV, I/C 9589843079  
2)      MR. J. K. DIXIT 9407502098  
3)      MR. M. S. SINGH 9425020438  
4)      MR. JITENDRA SINGH 7566854375  
5)      MRS. DEEPIKA 9630667118  
6)     MRS. MAMTA PANDEY 9893174830  
7)      MRS P L BADKUR 9425642610  
8)      MR. SANJAY CHADAR 7587568050  
9)      MRS. MEENA GUPTA 9425118247  
10)      MRS. GEETA SHARMA 9752755247  
11)      MRS. RAJITA MISHRA 9406534363  
12)      MRS. NIRMALA PANCHOLI 9425673887  
13)      MR. D. K. VISHWAKARMA 8878347123  
14)  MR. S. RICHHARIA 9993385372  
15)  MRS. MEENA MALVIYA 8463096205  
16)  MRS M BHALAVI 9303699707  
17)  MRS S MURAMKAR 9827494572  
18) MR. SUDHAKR ATKADE 7415735668  
19)  MR. DINESH 7697209533  
20)  MR. BARMAN 9926283730  
2 BUS AND TRANSPORT 1)      MR. S. RICHHARIYA    I/C 9993385372  
2)      MRS. SHASHI GUBRELE 9424467635  
3)      MR. S. RAM 8989271706  
4)      MR. KISHORE 7566512780  
5)      MR. MURLI    
6)      MR. C. J. TOPPO 9893160438  
7)      MR PARIKSHIT 9977310190  
8)   MR. HAKIM 9893935965  
9) MR. ASHISH THAKUR  9131420278  
3  T.T. NAGAR STADIUM CO-ORDINATION 1)   MR. D. K. SHRIVASTAVA, I/C 8989889111  
2)   MR. SANTOSH SONI 7694089838  
3) MR. S. RAM 8989271706  
4) MRS. GEETA SHARMA 9752755247  
5) MR. PARIKSHIT 9977310190  
2)   MRS. GEETA SABLANIA 9424780427  
7) MR. N.D. RAGHUWANSHI 9893683350  
8) MR. ARJUN SAHAY 7987341256  
9) MR. KISHORE 7566512780  
10) MADHURI KHATERKAR, NURSE 9826335019  
11) MRS. PAMPA SARKAR      9644884584
9669000461
 
4 RECEPTION 1)      MRS. VANDANA TIWARI I/C 9425009588  
2)      MRS. MANJU TIWARI 9584496371  
3)      MS. SANU RAJAPPAN 9640646189  
4)      MRS. VIJYA CHALMELA 9424445159  
5)  MR DINESH    
     
5 TECHNICAL COMMITTEE (BOXING) 1)      MR. SANTOSH SONI, I/C 898971444  
2)      MS. SUNITA PRADHAN 7694089838  
3)      OFFICIALS 9909012369  
6  TECHNICAL COMMITTEE (YOGA) 1)      MR. A.P.S. KUSHWAHA, I/C 9300450761  
2)      MRS. SARITA RAJESH JHA 9425150452  
3)      MR. HAKIM 7470550044  
4)      OFFICIALS    
7 VERIFICATION OF DOCUMENT 1)      MRS. J QUADIR, I/C 9826351618  
2)      MRS. ANJANA DHANARAJU 8989925777  
3)      MRS. SUMAN KOMRE 9009525766  
8 REGISTRATION & RELEIVING  1)      MR. B. L. SHARMA 9425468553  
2)      MR. M. S. NIRANKARI 9926629730  
3)      MR. MANISH BHARGAVA 9827336659  
4)      MR. N. GAUR 9827156654  
9 CLEANLINESS 1)      MR. D. K. TANEJA, I/C 9907782626  
2)      MRS MAMTA PANDEY 9893174830  
3)      MRS. VIJAYA CHALMELA 9424445159  
4)      MRS. JYOTI SONI 969189768  
5)      MRS. APARNA BAHUGUNA 9826140288  
6)      MRS. SUMAN KOMRE 9009525766  
7)      MRS. MEENA NIKHRA 9479540771  
8)      MRS. MEENA SHARMA 8461803078  
9)      MRS. AFSAR ALI 9479865998  
10)    MRS. MADHULIKA GHOSH 9926407615  
11)    MRS SADHNA CHATURVEDIMR  9993003308  
12)      MR. UPDESH 9827368654  
13)    MR. SUDHAKAR ATKADE 7415735668  
10 ELECTRICITY AND WATER SUPPLY 1)      MRS. ANAMIKA AGRAWAL, I/C 8989112589  
2)      MR. J.K. DIXIT 9407502098  
2)      MRS. P. L. BADKUR 9425642610  
3)     MRS. SARITA PATHAK 9713603659  
4)      MR. UPDESH 9827368654  
11  SAFETY AND SECURITY 1)      MR. M. S. SINGH, I/C 9425020438  
2) MRS SUCHITA SONI 9827558971  
3)      MRS. MADHU BHALAVI 9303699707  
4)      MR. D. K. VISHWAKARMA 8878347123  
5)      MRS. NIRMALA PANCHOLI 9425673887  
6)      MR. J. K. DIXIT 9407502098  
7)      MR. G. P. THAKRE 9425822223  
12 MEDICAL/FIRST AID 1)      MRS. ANITA MISHRA, I/C 9425134045  
3)      MS ROOPALI 8103101805  
4)      NURSES
          MRS. PAMPA SARKAR
          MADHURI KHATERKAR
9644884584
9669000461
9826335019
 
13 CERTIFICATE WRITING 1)      MRS. BINDU MATHEW, I/C 9926436626  
2)      MRS. SONIA BAJPAI 9993091087  
3)      MR. L. P. CHAUDHARY 9424482686  
4)      MR. S. RAM 8989271706  
5)      MRS. SUMATI KHAKRE 9424483146  
6)      MRS. KALPANA SHRIVASTAVA 9827366798  
7)      MRS. ALPANA KARMARKAR 9425123011  
14  PRIZE  ANNOUNCEMENT 1)      MR. D. K. SHRIVASTAVA, I/C 8989889111  
2)      MR. SANTOSH SONI 7694089838  
15  BANNER AND EMERGENCY PHONE NO. DISPLAY 1)      MR. S. RICHHARIYA, I/C 9993385372  
16  PHOTOGRAPHY,
VIDEOGRAPHY  & WEBSITE UPDATE OF THE VIDYALAYA
1)      MRS. RASHMI SINGH, I/C 9459456273  
2)      MR CHANDAN 9165486847  
3)      MR ASHISH 9131420278  
4)      MR VIKAS    
17  PREPERATION OF PPT 1)      MR. AKSHAT, I/C 8878111168  
18 PREPERATION OF IDs AND BROCHURE  1)      MRS. L. RAO, I/C 9425600210  
2)      MRS. B. MATHEW 9926436626  
19 MEDIA REPORT 1)      MR. L. P. CHOUDHARY,I/C 9424482686  
2)      MRS. B. MATHEW 9926436626  
3)     MRS. SONIA BAJPAI 9993091087  
20 DECORATION 1)      MRS. TRIPTI, I/C 898971444  
2)      MR. PARIKSHIT 9977310190  
3)      MR. VIKASH    
21  CONTROL ROOM 1)      MR. A. P. S. KUSHWAHA,I/C 9300450761  
2)      MRS JASMEEN QUADIR 9826351618  
3)      MR. JITENDRA DIXIT 9407502098  
1)      MRS. ABHA SHRIVASTAVA 9827585331  
2)      MR D K TANEJA 9907782626  
3)      MR M S SINGH 9425020438  
4)      MR. UPDESH 9827368654  
22 HELP DESK 1)      MR. JITENDRA DIXIT, I/C 9407502098  
2)      MR. A.P.S. KUSHWAH 9300450761  
3)      MR. R. A. YADAV 9589843079  
23 JURY OF APPEAL 1)      DR. RITU PALLAVI, PRINCIPAL, I/C 9425127162  
2)      MRS. KIRAN SHARMA, VP 9926905107  
3)      MRS. SARITA RAJESH JHA 9425150452  
4)      MRS JASMEEN QUADIR 9826351618  
5)      MS. SUNITA PRADHAN 9909012369  
24 CULTURAL EXTRAVAGANZA 1)      MRS.PUJA SHRIVASTAVA, I/C 9424475778  
2)      MRS. PRIVA DEV 9713709368  
3)      MRS. ALPANA KARMARKAR 9425123011  
4)      MRS. APARNA BAHUGUNA 9826140288  
5)      MRS. M. BHALAVI 8516929129  
         
         
         
      PRINCIPAL  
      DR. RITU PALLAVI